Zálivka a sprchování fialek


Zálivka a sprchování fialek

Africké fialky zaléváme zpravidla jednou až dvakrát týdně, malé květníčky s miniaturami nebo mladými rostlinkami zhruba třikrát týdně. Četnost zálivky záleží vždy na našich pěstebních podmínkách a určitě je chybné držet se názoru, že když sousedka zalévá jednou týdně, tak našim fialkám to bude vyhovovat také. K zalévání používáme vlažnou odstátou vodu, protože studená voda může způsobovat skvrnitost listů. Jedná se sice jen o kosmetickou vadu, která nemá velký vliv na zdraví rostliny, ale proč ji zbytečně hyzdit…

Mezi pěstiteli je zakořeněný mýtus, že africké fialky musíme zalévat výhradně spodem do misky, protože kdyby se na list dostala kapka vody, fialka by nám hned uhynula. Tuto teorii podporují mnohé články v magazínech, které píšou redaktoři nemající o opravdovém pěstování fialek ani ponětí. Věřte, že u většiny fialek je opravdu jedno, zda zaléváme shora nebo spodem do misky. Musíme jen doladit techniku, aby vše správně fungovalo:

  • při zálivce spodem do misky si ohlídáme množství vody – pokud vody nalijeme málo, nemusí se potřebné množství dostat až k vrchním kořínkům a rostlina strádá. Pokud naopak zaléváme větším množstvím vody, je vhodné přebytečnou vodu po půlhodině vylít, aby nedošlo k zahnívání kořenů stojících ve vodě. Při zálivce do misky je potřeba co 6 týdnů propláchnout substrát od nahromaděných vzlínajících solí. Nedoporučuji stavět více květináčků na společný tác s vodou, aby nedošlo k přenosu škůdců z jednoho květináče do druhého.
  • fialkám dobře vyhovuje zálivka shora pod listy, protože fialky mají mělký kořenový bal – kořeny se rozrůstají nejprve do strany a teprve později směrem ke dnu květináče. Proto stačí zalévat menším množstvím vody, čímž omezíme zbytečné přelevání rostliny. Tahle metoda je navíc vhodná pro mladé rostlinky, které ještě nemají dostatečně vyvinuté kořeny, aby si braly vodu z misky.

Substrát se snažíme udržovat stále mírně vlhký. Fialky pak mají svěží a pevné zelené listy, bohatě kvetou a netrpí stresem. Krátkodobé mírné sucho fialkám příliš neublíží. Při zalévání suchých rostlin musíme však postupovat opatrně, protože přeschlé kořeny často nejsou schopné přijímat vodu. Při následné hojné zálivce tak může dojít k uhnití kořenů a spolu s nimi i celé rostliny. Pokud jsme nedopatřením některou fialku nechali dlouho bez vody, je vhodné vyklepnout fialku z květináče a odstranit přeschlé kořeny. Poté ji zasadíme do provlhčeného substrátu a vložíme do pařeniště, kde jí vzdušná vlhkost pomůže s regenerací a tvorbou nových kořenů.

Mnohem nebezpečnější je pro fialky časté zalévání a přemokřování, které vede k uhnití rostliny. Zda potřebuje fialka zalít poznáme snadno: květináč je velmi lehký, substrát je 2 cm pod povrchem suchý a nedoléhá k okraji květináčku (podobně jako upečená buchta nedoléhá k okraji plechu). Někteří pěstitelé mají v květináči zapíchnutou dřevěnou špejli. Pokud je po vytažení suchá, je nejvyšší čas fialku zalít.

Jednou z často používaných metod zalévání je také knotová závlaha.

Rosení a sprchování fialek

V literatuře a na internetu se často uvádí, že se na listy nesmí dostat voda, jinak by uhnily. Jak už jsem psala výše, jedná se o nesmysl. Fialky nejsou žádné suchomilné rostliny a přestože mají svůj původ v Africe, nepocházejí z pouštních oblastí. Právě naopak. Původní botanické druhy se vyskytovaly na okrajích tropických horských lesů nebo podél stinných břehů divokých řek, kde vzdušná vlhkost nezřídka dosahovala 70 a více %. Ke zdárnému růstu potřebovaly fialky vlhko a polostín. Je pravda, že dnešní odrůdy jsou již zdomácnělé, ale to nic nemění na tom, že jim podobné podmínky vyhovují i dnes.

Rostliny, které nemám na knotech, zalévám výhradně shora a několikrát do měsíce je sprchuji ve vaně. Listy se lesknou, jsou krásně zelené a nemají nevzhledný šedavý povlak od prachu. Pokud dodržíte několik zásad, není důvod, abyste své rostliny nemohli koupat také:

  • fialky sprchujeme vlažnou vodou
  • nepoužíváme tvrdou vodu ze studní, která zanechává na listech bělavé flíčky (pouze kosmetická vada)
  • rostlinu nad umyvadlem nakloníme, aby špinavá voda stékala z listů mimo květináč
  • teplota v místnosti by neměla klesnout pod 18°C, aby se rostlina nenachladila
  • mokré fialky nestavíme na osluněný parapet, aby nedošlo k popálení listů
  • dokud srdíčko zcela neoschne, neotvíráme okno

Zanechte odpověď