Listovými řízky (vegetativní)


Štítky:

Je to nejoblíbenější a nejjednodušší způsob.

Postup
Z rostliny odřízneme zdravý a vyspělý list, který dáme zakořenit do vody (můžeme také zasadit rovnou do hlíny, ale mě se osvědčil způsob se zakořeněním ve vodě, zatím se stoprocentním úspěchem). Délka stopky listu by měla být okolo 3 – 4 cm.

 

Asi po dvou týdnech se na konci stopky začnou objevovat malé kořínky. Až budou kořínky dostatečně velké (asi po měsíci – možno i déle, záleží na odrůdě fialky), tak list sázíme nejprve do malého květináčku.

 

Po čase se začnou tvořit malé rozetky, které se stále zvětšují a při dostatečné velikosti je oddělujeme od matečního lístku a rozesazujeme do květináčů. Někdy se vytvoří jen jedna nová rozetka, někdy i šest – záleží na druhu fialky. Při dobré péči fialka roste rychle a brzo i vykvete.
U prvního kvetení se můžeme setkat s tím, že fialka vykvete s jiným zbarvením květu než je u standardu. Barva květů se ustaluje až po druhém a dalším kvetení.

 
Semeny (genetativní)
Množení Afrických fialek semeny se používá nejčastěji při šlechtění nebo získávání nových kultivarů takzvaným křížením samčích a samičích genů. Proto tedy nezískáme identickou rostlinu, ale vždy nového jedince.
Pokud chceme získat identickou rostlinu musíme Africkou fialku množit vegetativně – listovým řízkem, květními stvoly, oddělením boční dceřinné rostlinky nebo listovými fragmenty.
 
Postup
Africká fialka má dva druhy květů: samčí (květ s prašníkem) a samičí (květ s bliznou, čnělkou a semeníkem).
 
Na bliznu samičího květu naneseme opatrně štětečkem pyl z květu samčího a semeník necháme dozrát (cca půl roku).
 
Semínka vysazujeme do skleníčku s jemným substrátem a zlehka jej pokropíme vodou. Takto získané rostlinky budou velmi křehké, proto s nimi musíme zacházet velmi opatrně. Když budou mladé rostlinky dostatečně veliké, tak je začneme přesazovat. Pak už nám zbývá jen čekat na překvapení.

Květními stvoly
Tento způsob se nejčastěji používá u fialek „chimér“, které se pro zachování specifického vybarvení květnů množí tímto způsobem.
 
Postup
Dostatečně vyvinutý květní stvol odřízneme od rostlinky a odstraníme květy a pupeny a necháme zakořenit. Důležité je, aby měl květní stvol malé lístky.

 


Bočními výhony
U některých druhů fialek vyrůstají v dospělosti po bocích rostliny mladé růžice, které můžeme oddělit a nechat zakořenit nebo můžeme rovnou zasadit.

Listovými fragmenty
List rozřežeme na několik kousků (2, 3 nebo 4) a rovnou sázíme do substrátu nebo necháme zakořenit. Tento způsob se používá u vícebarevných nebo vzácných fialek. Opravdu to jde, mám odzkoušeno.

Zanechte odpověď