AFRICKÉ FIALKY
ZEMINA A PŘESAZOVÁNÍ
Má být lehká a prodyšná – existuje mnoho způsobů míchání. Já používám největší poměr rašeliny, o trošku menší množství zeminy pro pokojové rostliny + perlit, vermikulit, drcené dřevěné uhlí na grilování (proti plísním) a jemný říční písek. Fialkám při sázení hlínu v květináčku neutlačuji. Pěstujeme v mírně kyselé až neutrální půdě. Přesazujeme cca 1x ročně. Doporučuji otrhat spodní lístky a kořenový systém zkrátit o 1/3, nově přesazenou fialku nehnojíme (ale až se ujme). Fialky z obchodu doporučuji v nejbližší době přesadit, protože substrát je obohacen různými stimulátory, hormony a živinami, které rostlinu dohání k bohatému kvetení. Nedáváme příliš velký květináč – pro kvetení je vhodný menší, protože se fialka tolik nesoustředí na rozvíjení kořenového systému. Velikost květináče by měla být cca 1/3 velikosti fialky.
HYDROPONIE
Hydroponie je pěstování rostlin v prostředí, kde zeminu zcela nahrazuje keramzit (nebo perlit). Je potřeba mít speciální dvojité květináče (zakoupíte ve specializovaných prodejnách) – ve spodním (větší) je jen voda (živný roztok) a ve vrchním (menší) zasazená rostlinka pouze v keramzitu. Hydroponie je výhodná v tom, že se zbavujeme problémů s přeléváním rostlin, uhníváním kořenů, vyhneme se tak plísním, škůdci atd., jelikož ve vodním prostředí nedokážou přežít.
Protože rostlina potřebuje živiny, tak ji při každé zálivce přidáme do vody slabší roztok hnojiva – buď dolejeme do spodního květináče (dávejte pozor na ukazatel maximálního množství vody) a nebo přímo prolejeme keramzit (lepší způsob).
Hydroponie je moderní způsob pěstování rostlin a proto jsem jej zkusila i u fialek.
Zatím se bez jakýchkoliv problémů daří.
ZÁLIVKA
1 – 2x týdně odstátou vodou pokojové teploty, fialka nemá ráda přemokřený substrát a ani stání ve vodě- hrozí hniloba. Nejčastěji zaléváme do spodní misky, jednou za čas můžeme i na povrch, abychom vyplavili nahromaděné soli. Vodu nelijeme po listech a ani do srdíčka rostliny. Mladé a nově zasazené rostlinky zaléváme zpočátku slabě a přímo na povrch hlíny, protože zatím nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém, aby mohly čerpat vodu až ze spodu květináče – začínáme je přihnojovat, až vidíme, že se fialka ujala a začala růst, dříve ne.
UMÍSTĚNÍ
Fialky mají rády místo s dostatkem světla, ne však přímé slunce, nejlépe severní nebo východní okno. Dají se také pěstovat při umělém osvětlení. Zajistíme přísun čerstvého vzduchu, proto doporučuji větrat – nejlépe z jiné místnosti, aby nešel na fialky chlad (nemají rády průvan).
HNOJENÍ
1 – 2krát za měsíc, hnojivy pro pokojové rostliny nebo speciálním přímo pro africké fialky. Někteří pěstitelé hnojí v menším poměru při každé zálivce. Můžeme hnojit i postřikem na listy, jemným rozprašovačem a slabým poměrem hnojiva. K hnojení používám Kristalon na pokojové rostliny.
TEPLOTA
- Neměla být nižší než 15 °C,
- optimum pro dospělé rostliny je 18 – 24 °C,
- pro množení a mladé lístky 20 – 25 °C.
MNOŽENÍ
… fialky množíme několika způsoby …
Květní stvoly – toto je nejčastěji používaný způsob u chimér (fialky, u kterých nefunguje množení listy). Tento způsob zaručí, že fialka vykvete, tak jako původní rostlina. Dostatečně vyvinutý květní stvol odřízneme od rostlinky, rozvinuté květy ostříháme, malé zelené poupata můžeme nechat. Nejdůležitější je, aby měla květní stopka malé lístky. Takto upravený stvol dáme do mini skleníčků (zemina, perlit nebo vermikulit). Stvol by měl zakořenit a postupně začnou vyrůstat mladé rostlinky. Více se dočtete v odkazu ZAJÍMAVOSTI – článek o chimérách.
Semena – docela obtížný způsob, po opylení trvá skoro půl roku, než jsou semena zralá.
Tobolky připravené pro setí jsou hnědé, suché a scvrklé.
Sejeme do prodyšné půdy – nejlépe v mini skleníčku, kde je zaručena vlhkost.
Mladé růžice – u dospělých rostlin začínají vyrůstat po stranách mladé rozetky,
až jsou dostatečně velké, oddělíme je od dospělé rostliny a samostatně zasadíme.
Listem – nejčastěji používaný způsob