Světlo


Fialky pěstujeme celoročně v uzavřeném prostoru. Stanoviště má být světlé, ale bez přímých slunečních paprsků, které by způsobily popálení listů. Ideálním místem je okno orientované na sever nebo na východ, ale fialkám se bude dařit i na jižním okně, pokud budou přistíněné žaluziemi. Jednou za čas fialky pootočíme, aby růžice rostla rovnoměrně a nestáčela se pouze k jedné straně.

Deficit nebo nadbytek světla

  • při nedostatku světla je barva květů málo intenzivní, později rostlina přestává kvést a listy se vytahují za světlem
  • při nadbytku světla zastavuje růžice svůj růst, středové lístky jsou velmi krátké a nahuštěné na sebe, poupata se nemohou protlačit ven. Starší listy trčí nahoru a chrání tak celou rostlinu před bodavými slunečními paprsky.
  • nadbytek světla se projevuje také změnou zabarvení listů, některé listy vyblednou, jiné získávají nádech hnědé, červené až fialové.
  • těžší formou je sluneční úpal, kdy rostliny žloutnou, objevují se tmavé nekrotické skvrny, růžice se deformuje. Fialka se s šokem těžko vyrovnává a postupně odumírá.

mnoho-svetla optimalni-svetlo

Pěstování pod zářivkami

umele-osvetleni

Africké fialky se dají při nedostatku místa na parapetech pěstovat také při umělém osvětlení. K tomuto účelu se nejlépe hodí lineární zářivky s bílými odstíny světla. Nejlepších růstových výsledků dosáhneme se zářivkami s vyšší teplotou chromatičnosti (chladná bílá nebo denní bílá, tedy 4000-6500 K). Pokud máme hlubší police se dvěma řadami květináčů, můžeme použít dvě zářivky – kombinaci chladné bílé a teplé bílé. Drahé barevné speciály, nabízené výhradně pro pěstování rostlin a akvaristiku, je zbytečné pořizovat. Mnohé pokusy dokázaly, že obyčejné zářivky dávají vyšší výtěžek fotosyntézy. Při dodržení vhodných růstových podmínek (optimální substrát, zálivka, teplota a výživa) se ale nemusíme otázkou barevného spektra příliš zabývat. Fialky porostou bez ohledu na to, zda použijeme teplé či studené odstíny bílých zářivek. Důležité je především množství světla a čas, po který jsou rostliny osvětlovány. Pokud se chcete dovědět více informací o vlivu světla na růst rostlin, navštivte stránky p. Pelikána. Primárně jsou sice zaměřeny na akvarijní rostliny, ale mnohé obecné poznatky využijí i pěstitelé pokojových rostlin.

Ideální vzdálenost mezi vrcholem rostliny a zářivkou by měla být alespoň 30 cm. Pokud máme hluboké police s více řadami fialek a dvěma trubicemi, je vhodné upravit vzdálenost na 50 až 60 cm. Umělé světlo by mělo na fialky působit okolo 10 hodin denně, ale pokud je police umístěna blízko okna, můžeme dobu svícení značně zkrátit. Na následujících fotografiích je zdokumentován průběh růstu dvou vybraných fialek. První fotografie byla pořízena 18.11. 2013, poslední 3.1. 2014. Během 6,5 týdnů fialky nejen znatelně povyrostly, ale jedna dokonce vykvetla a druhá již nasadila poupata.

fialky-pod-zarivkou-1 fialky-pod-zarivkou-2 fialky-pod-zarivkou-3 fialky-pod-zarivkou-4

Zanechte odpověď