Knotové zavlažování
Knotové zavlažování
Africké fialky jsou citlivé na zálivku – vadí jim neustálé přemokřování, ale zrovna tak si nelibují ve vyprahlém substrátu. Aby nám fialky bohatě kvetly a měly zdravé lesklé listy, potřebují stále mírně vlhký a zároveň vysoce vzdušný substrát. Jednu z metod zalévání představuje tzv. knotové zavlažování. Jak již název naznačuje, voda je do květináčku přiváděna ze zásobníku vody pomocí knotu nebo provázku. Jako zásobník se nejčastěji používají různé sklenice nebo plastové pohárky, do nichž vložíme květináček tak, aby nezapadl úplně dovnitř. Jedná se o jednoduchou a levnou metodu zavlažování, kdy má rostlina zajištěný rovnoměrný a dlouhodobý přísun vláhy. Nevýhodou tohoto způsobu je poněkud menší estetický zážitek, když se na parapetu sejde řada různých plastových krabiček a pohárů.
Výběr knotu
Při přechodu na knotové zavlažování hraje důležitou roli výběr knotu a složení substrátu. Zásadně nepoužíváme přírodní materiály jako bavlnu, vlnu nebo len, které během několika týdnů shnijí a mohou nám nakazit celou rostlinu. Vhodné jsou naopak provázky z umělých vláken, které nepodléhají rozkladu – ideálně nylonová či akrylová příze, 100% PES. Tloušťku knotu musíme vyzkoušet podle toho, jak si bude rozumět s naším substrátem a rostlinou. Nicméně síla knotu 1-2 mm je pro malé květináčky plně dostačující.
Příprava substrátu
Substrát by měl být extrémně vylehčený perlitem. Obvykle mícháme 1 díl běžného substrátu pro pokojové rostliny s 1 dílem perlitu. Někteří pěstitelé přidávají ještě vermikulit nebo mech sfagnum. Existují i směsi bez zeminy, skládající se z perlitu, vermikulitu, mechu sfagnum (rašeliníku) a dolomitického vápence pro vyrovnání pH. Tahle varianta je poněkud dražší, vyžaduje zkušenějšího pěstitele, ale výhodou je čistota práce.
Postup práce
Na úvod je třeba poznamenat, že nikdy nepřevádíme na knoty celou sbírku naráz a pro testování nevybíráme nejoblíbenější druhy. Pro rostliny se jedná o náhlou změnu podmínek a než doladíme detaily, můžeme o pár kusů přijít. Lepší je vyzkoušet na několika rostlinách, zda jsme dobře odhadli složení substrátu a zvolili vhodný knot. Pokud do 14 dnů nezačnou fialky negativně reagovat, můžeme v převodu na knotovou závlahu pokračovat.
Rostlinu vyjmeme z květináče a odstraníme co nejvíce starého substrátu – zvláště ten, který je zhutnělý a neprodyšný. Dnem čistého květináčku protáhneme šňůrku a prstem ji přichytíme u horního okraje květináče. Druhý konec šňůrky necháme volně viset ze dna. Do květináčku nasypeme malé množství substrátu. Vložíme rostlinu a lžičkou zlehka dosypeme zbytek substrátu, který nijak neupěchujeme. Substrát musí být 100% lehký a mít vzduchové kapsy. Při knotovém zavlažování je půda neustále mokrá a pokud bychom ji upěchovali, fialka by nám brzy odešla – shnily by jí kořeny. Pak už nám zbývá jen vložit knot do zásobníku vody. V prvních dnech a týdnech se může stát, že některé spodní listy uvadnou nebo zplesniví, ale jakmile se rostlina ujme, nastává rychlý růst růžice. Listy se obvykle zpevní, získají hezčí barvu a fialka brzy nasadí poupata.
Důležité rady a zásady
- pravidelně kontrolujeme hladinu vody (dle velikosti zásobníku vydrží zhruba 14 dní)
- před dalším dolitím vody necháme substrát 1-2 dny mírně proschnout
- hnojíme opatrně, stačí pětinová dávka nalitá do zásobníku vody.
- zásobník pravidelně vymýváme od usazenin a řas
- co 6 týdnů prolijeme substrát shora, abychom spláchli soli usazené na povrchu substrátu
- po 6-8 měsících knoty vyměníme nebo vypereme, protože mohou být ucpané od minerálních látek, zbytků hnojiv a půdních částic, čímž může být snížena jejich funkčnost
Možné nepříjemnosti
- u některých rostlin se mohou na nejmladších listech objevit hnědé mapky a krystalky připomínající rez. Je to způsobeno vzlínáním solí obsažených v substrátu a hnojivech. U některých rostlin stačí opláchnout lístky vodou a dočasně vylít vodu ze zásobníku (zalévat jen mírně shora). Jakmile se rostlina vzpamatuje ze šoku a začne přijímat více živin, rez se obvykle vytratí. Bohužel dochází i k případům, kdy rez zlikviduje celé srdíčko, a to již během jednoho dne.
- občas se stane, že je substrát i přes dostatek vody v zásobníku suchý – příčinou může být až příliš propustný substrát, kdy dochází k nedostatečnému kontaktu knotu se substrátem a tím i ke špatnému vzlínání vody.
Moje fialky na knotech
Vždy jsem se bránila použití nevzhledných plastových krabiček, protože si potrpím na estetiku a bílé glazované obaly. Dlouho jsem přemýšlela, jak spojit metodu knotového zavlažování s použitím obalů, aniž by bylo na první pohled znát, že používám právě knotové zavlažování. Jednoho dne jsme si objednali pizzu a kromě ní byl v krabici také distanční stojánek, který zabraňuje přilepení sýra k víku krabice. V tu chvíli manžela napadlo, že se svými rozměry ideálně hodí jako podstavec květináče do mých bílých obalů. Od té doby tuto metodu s úspěchem používám. Maximální výška hladiny vody je 2,7 cm (po spodní hranu stojánku). Pokud není příliš vedro, voda vydrží v obalu zhruba týden. Další týden trvá, než substrát zcela vyschne, takže si mohu dovolit odjet i na 14-denní dovolenou a fialkám se nic nestane. Nevýhodou je sice častější dolévání vody a špatná viditelnost hladiny, ale kdo se rád s fialkami mazlí a bere je do ruky, tomu to vadit nebude 🙂