Substrát a hnojiva
Substrát a hnojiva
Jedním z nejčastějších témat v diskuzních fórech je výběr a složení substrátu. Africké fialky pěstujeme v substrátech určených pro pokojové nebo kvetoucí rostliny. Kupované substráty je vhodné dodatečně vylehčit třeba perlitem nebo vermikulitem, jinak se již nemusíme o nic starat. Důležité je, aby výsledná směs byla přiměřeně lehká a propustná.
Úprava kupovaného substrátu
Moje směs pro fialky, které zalévám tradičním způsobem shora, je úplně jednoduchá a skládá se ze surovin, které jsou k dostání v běžných květinářstvích a akvaterách. Upozorňuji, že se nejedná o univerzální návod na složení směsi – tu si musí každý pěstitel doladit podle svých pěstebních podmínek. Směs míchám spíše od oka, jak se mi prostě v danou chvíli líbí:
Varianta A
- 1 díl – substrát pro kvetoucí rostliny (Compo Sana, Supresivní substrát pro pokojové rostliny Forestina)
- 1 díl – perlit nebo vermikulit, případně kombinace obojího
- 1 díl – lignocel, známý také jako kokosový substrát
Varianta B
- 2 díly – substrát pro kvetoucí rostliny (Compo Sana, Supresivní substrát pro pokojové rostliny Forestina)
- 1 díl – perlit nebo vermikulit, případně kombinace obojího
Pokud si mám vybrat mezi perlitem a vermikulitem, volím raději vermikulit. Nevyplavuje se tolik na povrch substrátu a nelze ho zaměnit s kořenovým červcem. V akvaterách je ale zbytečně drahý a prodává se jen v malých sáčcích, proto je lepší koupit přes internet volně sypaný. Cena za 10 litrů vermikulitu se pohybuje okolo 200 Kč (prodává ho např. Grena nebo Robimaus.
Lignocel se osvědčil zejména při chovu terarijních zvířat, ale používá se také při hydroponickém pěstování rostlin. Jedná se o jemně drcený kokosový ořech slisovaný do brikety. Je nasákavý podobně jako houba, dokáže udržovat kolem kořenů neustálé vlhko, přitom je vzdušný, lehký a neslehává se tak jako klasický substrát. Příprava lignocelu je vcelku jednoduchá. Z brikety si pomocí nože odlomím několik kousků a vložím je do mísy. Zaliji vodou a nechám bobtnat. Uvolněný lignocel přesypu do jemného síta, řádně ho propláchnu proudem vody a nechám okapat. Poté ho smíchám s ostatními přísadami a chvíli nechám směs odležet, aby rovnoměrně pohltila vlhkost. Poté směs znovu promíchám a pak už do ní sázím fialky.
V prvních dnech a týdnech po přesazení je potřeba kontrolovat stav substrátu. Jde o to, že každý máme doma jiné podmínky pro pěstování – někdo má rostliny v přetopené a suché místnosti, někdo v chladném a vlhkém pokoji. Tři dny po zalití by měl být substrát jen mírně vlhký. Pokud je mokrý a těžký, hrozí hniloba kořenů. Jestli je naopak příliš propustný, mohou kořeny přesychat. V obou případech je potřeba upravit buď substrát nebo četnost zálivky.
Na co si dát ještě pozor?
Africké fialky jsou citlivé na pH substrátu. Příliš kyselý nebo zásaditý substrát je pro ně toxický. Optimální pH by se mělo pohybovat okolo 5,7 až 6,8. Kupované substráty mají pH v rozmezí 5,5 až 7, proto nemusíme pH dodatečně upravovat. Pokud bychom místo klasické zeminy použili zahradní rašelinu, musíme kyselost substrátu snížit pomocí dolomitického vápence. Orientačně přidáváme 6 g vápence na 1 litr rašeliny.
Fialky a hydroponie
Fialky se dají s úspěchem pěstovat i hydroponicky. Optimální vlhko a vysoká vzdušnost okolo horní části kořenového balu jim vyhovují a nám přitom odpadají starosti ohledně pravidelné a přiměřené zálivky. Pro pěstování v hydroponii se nejlépe hodí mladé rostlinky, které již byly hydroponicky předpěstované ve vodě nebo v perlitu – nemusíme tak řešit drastické vymývání kořenů od zbytků zeminy, které rostliny značně stresuje. Pro pěstování v hydroponii potřebujeme speciální dvojité nádoby s ukazatelem hladiny vody, ale pro začátek si vystačíme i s běžným plastovým květníčkem s otvory a přiměřeně velkým nepropustným obalem. Jako pěstební médium se hodí např. keramzit frakce 4-8 mm. Před použitím ho krátce převaříme v hrnci s vodou, abychom jej zbavili nečistot z výroby. Proschlý keramzit nasypeme do vnitřní nádoby, zasadíme rostlinu a do vnější nádoby dolijeme čistou vodu. Hladina vody by se měla pohybovat vždy ve spodní třetině výšky vnitřní nádoby. Asi po 14 dnech můžeme čistou vodu nahradit živným roztokem. Na trhu existují speciální hnojiva pro hydroponii, ale pokud nechceme příliš investovat, postačí i běžná hnojiva řady Kristalon. Zpočátku mícháme slabší roztok, teprve až si rostlina přivykne na nové prostředí a má viditelné přírůstky, můžeme hnojit plnou dávkou. Moje pokusy s hydroponií u fialek bohužel ztroskotaly na příliš vysoké hodnotě pH pitné vody – v našem městě se pohybuje okolo 8,3. Živný roztok bych tedy musela neustále upravovat, okyselovat a měřit, což pro mě představuje nejen ztrátu cenného času, ale i zvýšené náklady na pořízení potřebných doplňků.
Hnojení fialek
U hnojení afrických fialek platí pořekadlo „všeho s mírou“. Časté dodávání většího množství živin a minerálních látek, než je fialka schopná vstřebat, vede k zasolení substrátu. Fialky jsou na obsah solí velmi citlivé, postupně dochází k rozvrácení metabolického systému a úhynu rostliny. Mezi základní stavební kameny patří dusík (N, podporuje růst a vitalitu rostliny), fosfor (P, podporuje násadu květů) a draslík (K, podporuje houževnatost). Dbáme především na to, abychom nehnojili vyschlé rostliny, jinak můžeme spálit kořeny. Den před hnojením substrát lehce provlhčíme. Mladé rostliny s jemnými vlasovými kořínky nehnojíme vůbec, naopak je vhodné používat substráty chudé na živiny (výsevní).
Fialky přesazené do čerstvého výživného substrátu nehnojíme minimálně 6 týdnů, protože kupované substráty již obsahují přidané hnojivo. Po dvou měsících od přesazení můžeme začít s přihnojováním, fialkám však bohatě stačí poloviční dávka. K dostání jsou hnojiva určená přímo pro africké fialky (Kapka), ale můžeme používat i osvědčená hnojiva pro pokojové rostliny jako např. Kristalon Start pro kvalitní růst listové růžice nebo Kristalon Plod a květ pro bohatou násadu květů. Velmi se mi osvědčil také Vitality Komplex od Agro pro oslabené a nerostoucí rostliny, které se po 14 dnech opravdu viditelně zlepšily. Vhodný je rovněž granulovaný kravský hnůj – stačí dvě až tři granulky na dospělou rostlinu.